Skip to Content Contact Us

הבלוג שלנו

משהו באמת מפריע לו לישון!

משהו באמת מפריע לו לישון!

מאת ליטל פינגווין

איך אתם ישנים כשאתם לא מרגישים טוב? לא משהו? הפתעה: גם אצל תינוקות ופעוטות זה כך. אפילו תינוק שישן כבר מזמן לילה שלם יתחיל לישון גרוע אם הוא סובל מכאב או אי נוחות פיזית. חשוב לזהות נכון את הפעמים בהן התינוק מקיץ מסיבות ‘מוצדקות’, הן כדי שנוכל לטפל בו כמו שצריך והן כדי שנדע האם אכן יש כאן בעיית שינה – או משהו אחר לגמרי.

איך מבדילים בין יקיצה בגלל הרגלי שינה גרועים ובין יקיצה כי התינוק סובל? אם יש לו חום, כמובן, אנחנו יודעים שהוא חולה. אולם במקרים אחרים, כלל האצבע הוא לבחון את דפוס היקיצות. תינוקות שטרם למדו לישון היטב מתעוררים בדרך כלל בזמנים קבועים. תינוק שלא מרגיש טוב יכול להתעורר בכל זמן שהוא, גם בשעות בהן הוא בדרך כלל ישן ברצף, וגם עשרים דקות אחרי שהחזרתם אותו לישון.

ריפלוקס

ריפלוקס הוא תופעה נפוצה אל תינוקות רבים, שסובלים מחוסר בשלות של השסתום התחתון של הוושט. כתוצאה מכך תוכן הקיבה זורם חזרה אל הוושט וגורם להם כאבים ואי נוחות רבה, כמו גם פליטות והקאות. אם אתם מבחינים באי שקט ובכי אחרי ארוחות ובפליטות רבות, יש לקחת את התינוק לבדיקת רופא. בדרך כלל ניתן לטפל בריפלוקס היטב בעזרת האכלה נכונה ותרופות, אבל כל עוד התינוק סובל עדיין, אין מה לצפות ממנו לשינה רצופה ושקטה.

הצטננות

בעונה הזו, כמעט כל פעוט יסתובב בשלב מסויים עם נזלת, אף סתום, ושיעולים. גם אם ההתקררות לא מתפתחת לכדי מחלה רצינית יותר, היא יכולה להפריע מאד לשנת הלילה של הילד. הפתרון? ראשית, חשוב להקפיד שלילד יהיה חם מספיק בלילה, אבל לא חם מידי – דבר שאפשר להשיג בעזרת שק שינה לתינוקות. שנית, אפשר להגביה את ראש התינוק או הפעוט (אצל תינוק מתחת לגיל שנה מגביהים את המזרן. לילדים גדולים יותר אפשר להציע כרית). מי מלח באף לפני השינה ומכשיר אדים בחדר במשך הלילה, יכולים גם הם לסייע לקטן לישון טוב יותר.

דלקת אזנים

דלקות אזנים מגיעות לעיתים תכופות בלי חום, מה שאומר שאתם עלולים לחשוב שהפעוט בריא לגמרי – עד שהוא מתעורר באמצע הלילה בצרחות. הכאב העז הוא סימן מובהק של דלקת אזנים, במיוחד אם אתם רואים שהוא מחמיר בשכיבה. במקרים של דלקת ממושכת או חוזרת תצטרכו להתייעץ כמובן עם רופא הילדים באשר לטיפול. באירוע נקודתי של צרחות בלילה בגלל דלקת אזנים, משכך כאבים הוא בדרך כלל הדבר היחיד שיאפשר לכולם לחזור לישון.

גירודי עור

תינוקות רבים סובלים מאטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור). לעיתים, הגירודים יכולים להיות עזים דיים כדי להפריע בשינה. במקרה כזה חשוב מאד להקפיד על מריחת תכשירי הרגעה ולחות לפני השינה. במקרים קשים הרופא יוכל לרשום משחות ייעודיות להרגעת האזור.

תופעה נפוצה אחרת שגורמת לגירוד עז היא תפרחת טיטולים. שימו לב לכך במיוחד אם הילד סבל לאחרונה משלשולים. חוץ משימוש במשחה ייעודית לפני השינה, חשוב גם לטפל בשלשול. אם, למשל, הוא נגרם בגלל טיפול אנטיביוטי, פרוביוטיקה לתינוקות יכולה להחזיר את המעיים לאיזון.

הרשימה הזו, כמובן, אינה כוללת את כל הסיבות הפיזיות בגללן תינוקות עלולים להתעורר תכופות בלילה. סיבות אפשריות אחרות כוללות בקיעת שיניים, תרופות מסוימות, אלרגיות, וכן הלאה. תמיד חשוב לשמור על עירנות, ולהתייעץ עם רופא הילדים אם נראה לכם שבעיות השינה של הילד קשורות לאי נוחות פיזית.

כשהפעוט מפחד לישון

כשהפעוט מפחד לישון

כמעט כל הפעוטות עוברים שלב שבו הם סובלים מפחדים בלילה. זהו חלק נורמלי מההתפתחות הרגשית
קרא עוד
למה לא הצלחתם ללמד את התינוק לישון?

למה לא הצלחתם ללמד את התינוק לישון?

הורים רבים מגיעים למסקנה, בנקודה מסויימת, כי האוצר הקטן שלהם צריך ללמוד לישון טוב יותר,
קרא עוד
האם הציפיות שלכם לא ריאליות?

האם הציפיות שלכם לא ריאליות?

כהורים לתינוקות, חשוב לנו לדעת שאיכות השינה של הנסיכים הקטנים, ושלנו, אינה לגמרי עניין של
קרא עוד
Back top top
דילוג לתוכן