Skip to Content Contact Us

Our Blog

לישון כמו תינוק

לישון כמו תינוק

מאת ליטל פינגווין

אמהות רבות מתמודדות עם הקושי להרדים את תינוקן לשנת לילה טובה. כיצד השכבת התינוק תיעשה בצורה המיטבית? ומה ניתן לעשות על מנת להאריך את שנת הלילה שלו (ושלנו…)?

אספנו עבורך אמא, 8 עצות מנצחות לשנת לילה טובה של תינוקך:

1. למדי לזהות סימני עייפות ראשונים של תינוקך. באופן אבסורדי, תינוק עייף מדי – קשה יותר להרדים, לכן מרגע קליטת הסימנים הראשונים לעייפות, נסי לקדם את שנת הלילה הקרבה. בין סימני העייפות הקלאסיים ניתן למצוא את הפיהוק, שפשוף העיניים, הטיית הראש הצידה על מנת להימנע מגירויים, ותנועת המציצה במידה וברור לנו שהתינוק לא רעב. היכולת לזהות את שפת התינוק שלך דורשת בהתחלה תשומת לב וצבירת ניסיון, אך בהמשך מסבה אושר ונחת לך ולתינוקך.

2. הקפידי שהתינוק יהיה שבע, ונקי. בדיוק כמו בפירמידת הצרכים המפורסמת של מאסלו, לא ניתן לצפות לתינוק רגוע ונינוח, מבלי לוודא שהצרכים הבסיסיים ביותר שלו חסרים. תחושת רעב/צמא, טיטול מלא או בגד לוחץ מדי – מקשים על שנת התינוק ויגרמו לו לזוז בחוסר נוחות ולהתעורר מוקדם מהרצוי.

3. ודאי שמעטפת השינה של התינוק בטוחה ונוחה. גם אם נח לו כעת להירדם, נסי לצפות איזה שינויים עלולים להפריע לו במהלך שנתו, ושניתן לתת להם מענה כבר לפני השינה. האם יש ליד התינוק משחקים מרעישים שהוא עלול לפגוע בהם? האם הטמפ’ בחדר מווסתת כראוי? ומה יקרה כשיבעט את השמיכה במהלך הלילה? פתרון מצוין לשמירה על טמפ’ גוף רצויה, הוא השכבת התינוק בשק שינה ייעודי לתינוקות, המותאם לפי גיל ולפי עונת השנה. שק זה מבטיח שלכל אורך הלילה התינוק יהיה עטוף בנוחות ובבטיחות, ויקטין את הסיכויים ליקיצה עקב קור או תחושת חוסר הגנה.

4. הבדילי בין תנאי שנת יום לתנאי שנת לילה. תינוק ממוצע ישן מס’ תנומות בשעות היום ועל מנת שתנומת הלילה תהיה ארוכה ואיכותית יותר מאלה שביום – חשוב ליצור אווירה שונה בין היום והלילה. בשנת יום אל תתעקשי על החשכת סביבת התינוק ואין צורך להשתיק שיחות טלפון, שירים או התנהלות שגרתית כלשהי. אפשרי לתינוק יכולת לסגל את תנומת היום לאווירה הפעילה שהיום מביא איתו, וכשמגיעה שנת הלילה דאגי לתנאי סביבה מתאימים כגון החשכת החדר, ומידה קטנה מאוד של רעשי רקע. באופן זה התינוק ילמד להאריך את שנת הלילה על חשבון תנומות קצרות יותר במשך היום, והורמון המלטונין המכונה גם הורמון החושך המסייע להירדמות – ישתחרר במרוכז יותר בשעות הלילה.

5. צרי טקס שינה קבוע. שגרה/פעולה שחוזרת על עצמה לפני השינה מעניקה לתינוק תחושת ביטחון ויציבות. הוא מזהה את הטקס הקבוע, ומוחו נכנס ל’כוננות שינה’. אל הטקס יש להגיע בהדרגתיות, לאחר שב 45 הדקות שקדמו לו תנסי לצמצם את כמות הגירויים.

הטקס יכול לכלול כל דבר מרגיע שמתאים לך – עיסוי קצר, זמזום שיר ערש, הלבשת שק השינה של התינוק תוך כדי דקלום רגוע – העיקר שתתמידי בו ערב ערב ותרגילי את תינוקך שלאחריו – זה הזמן לשנת הלילה.

6. אל תשתעבדי לצורת הרדמה שאינה נוחה לך. הסיפורים על תינוקות שנרדמים רק אחרי סיבוב לילי ברכב, או נדנוד של שעה על הידיים – קיימים רק כי ההורים אפשרו לכך לקרות. לגיטימי שהתינוק זקוק למגע או תנודות מרגיעות שיסייעו לו להירדם, אך ודאי שזה קורה בדרך שנוחה גם לך. לדוגמא, העדיפי להניח יד מלטפת על התינוק השוכב תוך כדי שאת יושבת לידו, מאשר להרים אותו על הידיים או להתכופף אליו תוך פגיעה אפשרית בגבך.

7. שתפי אותו בכך שהגיע הזמן לישון. אמהות רבות שומרות על שתיקה במשך השבועות ואף החודשים הראשונים לחייו של התינוק מתוך הנחה שהוא אינו מבין ואינו מתקשר עדיין, וממילא הפעולות עצמן עדיפות על מילים מיותרות. תני למילים שלך לחלחל. שיתוף של התינוק בכך שכעת הולכים לישון מכבד אותו כאדם עצמאי שנאמר לו לקראת מה הוא הולך. תוכלי ללחוש לו “ששש….הגיע הזמן לישון. שששש…. עכשיו הולכים לישון”. אגב, מומלץ לעשות זאת גם לקראת פעולות נוספות כגון ‘עכשיו נשים לך חולצה מתוקי’ או ‘בוא נעשה לך אמבטיה חמה’. אל תשכחי שהוא רגיל לשמוע את קולך עוד מהיותו ברחמך, וזה נוסך בו ביטחון ורוגע.

8. נשמי עמוק ושמרי על שפיות. גם כשאין לך מושג מה מפריע לתינוקך, ואת כבר לא מסוגלת להתמודד עם הקושי להרדים אותו אשר פוגע גם בשינה שלך – זכרי: את האמא הטובה ביותר עבור התינוק הזה. התמלאי בחשיבה חיובית ובאמון בעצמך, חבקי את תינוקך, זכרי איזה דרך עברתם יחד עד כה ואיזה חיים נפלאים עוד צפויים לכם אחרי עידן אתגרי השינה.

אנחנו ב Little Penguin מתמחים בשקי שינה לתינוקות ושינה בטוחה. החברה הייעודית היחידה לשקי שינה בישראל.

משהו באמת מפריע לו לישון!

משהו באמת מפריע לו לישון!

איך אתם ישנים כשאתם לא מרגישים טוב? לא משהו? הפתעה: גם אצל תינוקות ופעוטות זה כך.
Read more
Back top top
Skip to content