חיפוש
  • Little Penguin

חמישה מיתוסים נפוצים על שנת תינוקות

כשאנחנו הופכים להורים, אנחנו מגלים שיש לא מעט מיתוסים על הורות בכלל ועל הורות לתינוקות בפרט שלא ממש מוכיחים את עצמם במבחן המציאות. בשנות החיים הראשונות של ילדינו, כנראה שאין תחום שבו המיתוסים הללו נפוצים יותר – ומזיקים יותר – מאשר בתחום השינה. כשמדובר במיתוסים על שנת תינוקות, הם לא רק מובילים לציפיות לא ריאליות ולתחושת אכזבה מעצמנו, הם גם עלולים לגרום לנו לאמץ התנהלות הפוכה בדיוק מזו שאנחנו זקוקים לה כדי להבטיח לתינוק ולעצמנו שנת לילה טובה ובריאה. הפוסט הזה, לפיכך, יוקדש להפרכתם של כמה מהמיתוסים הללו.

1. תינוקות קטנים יכולים לישון לילה רצוף.

אפילו מבוגרים לא ישנים לילה רצוף: כולנו מתעוררים בלילה, לפעמים התעוררות חלקית ולפעמים התעוררות מלאה. תינוק בוודאי שאינו יכול לישון ברציפות 10-12 שעות בלי להתעורר כלל. בשלב מסוים, עם זאת, הוא יוכל להתעורר ולחזור לישון לבדו בלי סיוע מההורים, אבל זה לא יקרה לפני שהוא יגיע לגיל שבו הוא כבר לא זקוק להאכלות לילה. זהו שלב שרוב התינוקות מגיעים אליו בנקודה כלשהי בין גיל חצי שנה לשנה, ומיעוטם אפילו מאוחר יותר.


2. התינוק לומד להשתלב בסדר היום של ההורים.

הרעיון הזה נשמע אטרקטיבי במיוחד להורים שזה תינוקם הראשון. מי אמר שסדר היום שלנו חייב להשתנות? התינוק יכול פשוט להשתלב בפעילויות הרגילות שלנו. ובכן, בהחלט ייתכן שבחודשים הראשונים לחייו, תוכלו לקחת את התינוק בכל מקום במנשא או בעגלה ולאפשר לו לישון כך. בשלב מסוים, עם זאת, כשתרצו ללמד אותו הרגלי שינה טובים, תזדקקו לשגרת לילה קבועה – ואי אפשר ליצור שגרת לילה כזה אם התינוק נרדם כל יום בשעה אחרת ובסביבה אחרת. תינוק זקוק לתנאי שינה עקביים: זו אחת הסיבות ששקי שינה הם מומלצים כל כך, מאחר שהם מאפשרים לכם, במקרים בהם אינכם מסוגלים להיות בבית בשעת ההשכבה, להעניק לתינוק לפחות חלק מסביבת השינה המוכרת שלו.


3. אם נחזיק אותו ער במשך היום, הוא יישן טוב יותר בלילה.

הורים רבים, מותשים מיקיצות לילה חוזרות ונשנות, מאמינים שהפתרון הוא 'לעייף' את התינוק בכך שימנעו ממנו תנומות יום וישכיבו אותו לישון בשעה מאוחרת יחסית. האמת המוכחת מחקרית היא בדיוק הפוכה: שינה מולידה שינה, ותינוק מותש הוא תינוק שיתקשה לשקוע בשינה עמוקה וכנראה גם יקום עם הציפורים. השלב הראשון כדי לשפר את שנת הלילה של התינוק, לפיכך, הוא להקפיד על המספר המומלץ של תנומות יום בהתאם לגיל שלו ולהקדים את שעת ההשכבה לישון.


4. בסוף הוא בכל מקרה ילמד לישון טוב יותר!

יש תינוקות שאכן מלמדים את עצמם, בסופו של דבר, להירדם בקלות ולישון היטב במהלך הלילה. אבל הם בהחלט המיעוט. רוב התינוקות צריכים עזרה כדי לרכוש את המיומנות להירדם בכוחות עצמם, ואם הם לא יקבלו את העזרה הזו בשנותיהם הראשונות, יש סיכוי טוב שתמצאו את עצמכם עם ילד גדול יותר, פעיל ודברן, שעדיין לא יודע להירדם לבד וזקוק לעזרתכם. זו הסיבה שכדאי להקפיד על הרגלי שינה בריאים כבר בגיל הינקות.


5. התינוק שלי פשוט לא צריך הרבה שינה!

להורים המתמודדים עם תינוקות שמסרבים לישון במהלך היום או מתקשים להירדם בלילה, קל למדי להגיע למסקנה שהם פשוט התברכו בתינוק שלא זקוק להרבה שינה. אלא שגם כאן ישנם נתונים רפואיים שאומרים אחרת. כמובן, יש תינוקות שזקוקים ליותר שינה או לפחות שינה, אבל יש גם מספר מינימלי של שעות שינה שכל תינוק זקוק לו כדי לתפקד. תינוק שטרם מלאו לו שנה זקוק לפחות ל-14 או 15 שעות שינה ביממה, ותינוקות בין גיל שנה לשנתיים זקוקים לבין 13 ו-14 שעות שינה ביממה. תינוקות שלא ישנים מספיק הם לא רק עייפים ועצבניים: המערכת החיסונית שלהם נחלשת והם אף מתקשים יותר בתחום הקוגניטיבי והמוטורי.

עקבו אחרינו
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2018 Little Penguin

מה ללבוש לישון תינוק