חיפוש
  • Little Penguin

כשהפעוט מפחד לישון


כמעט כל הפעוטות עוברים שלב שבו הם סובלים מפחדים בלילה. זהו חלק נורמלי מההתפתחות הרגשית שלהם. מנקודת המבט של הורים, כמובן, שציפו לשנת לילה שקטה כשהתינוק יגדל מעט, התמודדות עם תקופה חדשה של התעוררויות היסטריות היא אתגר לא פשוט. כדי לדעת כיצד לטפל בפחדי הלילה של הילדים, עם זאת, חשוב לדעת שישנם מספר פחדים שונים שבגללם פעוטות מתעוררים. שלוש הקטגוריות העיקריות הן פחדים הקשורים דווקא ללילה, תגובה לחוויות מפחידות במהלך היום, וחרדת נטישה.


פחדי לילה

הספרות המחקרית מספרת לנו שעשרים אחוזים מכלל הילדים יפתחו פחד מהחושך בין גיל שנתיים לגיל שלוש. כיביתם את האור? אופס. עכשיו הילד מבועת. אולי הוא כבר היה רדום כשעשיתם את זה, אבל כשהוא יתעורר ויגלה את עצמו בחדר אפל, אתם תשמעו בהחלט את מחאותיו הקולניות. אולם חושך הוא לא הדבר היחיד שמפחיד פעוטות בלילה. הם גם עלולים לפחד מרעשים לא מוכרים, או להתעקש שיש אריה מתחת למיטה שלהם.


פעוטות שמפחדים מהלילה יתקשו להירדם, יתעקשו שאחד ההורים יישאר איתם בחדר, ולעיתים גם יבקשו לא לכבות את האור.


דרכי התמודדות: שהו עם הילד למספר דקות בחדר החשוך, כדי שירגיש בטוח. אם הוא מתעקש, הכניסו מנורת לילה עמומה של אור אדום בלבד לחדר – אור כחול משבש את השעון הביולוגי ומפריע לשינה. אם הוא מתעורר בבהלה בגלל רעש או סיוט, נחמו אותו מבלי לזלזל בפחדיו. אל תאמרו: 'אין ממה לפחד', או: 'אין אריה מתחת למיטה'. השתמשו במקום זה במשפט חיובי: 'אנחנו שומרים עליך, הכל בסדר, אתה יכול לחזור לישון במיטה היפה שלך, מכורבל בשק השינה לתינוקות הנעים שלך'.


פחדים בגלל חוויה מפחידה ביום

כלב גדול ומפחיד נבח על הפעוט בבוקר? הוא ראה מסכה מבהילה בצהריים? חוויות כאלה הן טראומתיות עבור פעוט והוא עלול להתעורר באמצע הלילה בבכי וצרחות.


דרכי התמודדות: לעולם אל תותירו ילד צורח בבעתה להתמודד לבד. אם אתם יודעים שהוא נבהל ממשהו במהלך היום, חשוב ללכת אליו, לנחם אותו, ואפילו להישאר לצידו עד שיירדם. כן, כל הדברים שאנחנו לא עושים כדי שלא יפתח הרגלי שינה בעייתיים, מותרים כשהילד מבוהל באמת. רק אם הוא ממשיך להתעורר כך במשך מספר לילות יש לנסות להחזיר אותו לשגרת שינה רגילה.


חרדת נטישה

רוב הפעוטות והילדים הקטנים עוברים שלב שבו הם חוששים שהוריהם אינם בסביבה בלילה. בגיל צעיר יותר, הפחד מתבטא בהתעוררות משינה תוך צווחות עזות, שכמובן מזעיקות את ההורה במהירות. בגיל מאוחר יותר, הילדון עלול פשוט לקרוא לכם שוב ושוב כדי לסדר את השמיכה או להביא לו בקבוק מים, כשבעצם הוא פשוט רוצה לראות שלא ברחתם לו.


דרכי התמודדות: כאמור, תמיד חשוב להרגיע ולנחם ילד שכבר התעורר בהיסטריה. מעבר לזה, חשוב גם לומר לו בדיוק מה אנחנו עושים, אפילו אם מדובר בילד שטרם מדבר. 'עכשיו אמא סיימה לשיר לך שיר ערש אז היא הולכת למטבח'. 'הנה, סידרנו לך את השמיכה ועכשיו אתה רגוע, אז אבא חוזר לישון במיטה שלו'. אם חרדת הנטישה היא תופעה מתמשכת, אפשר ללמד את הילד שההורים תמיד בסביבה בכך שתיכנסו לחדרו כל כמה דקות לפני שהוא נרדם או בזמן היקיצות שלו ותאמרו לו שהכל בסדר, ואבא ואמא בבית ושומרים עליו. האסטרטגיה הזו יעילה במיוחד אם אתם נכנסים לחדר שלו לפני שהוא מתחיל לצרוח. בהדרגה אפשר להפחית את מספר הביקורים הללו, עד שהפעוט כבר לא זקוק להם כלל.

עקבו אחרינו
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2018 Little Penguin

מה ללבוש לישון תינוק